200 Keçiyi İşe Alan Şirket

Google (1)

Yazıma Google kurucu ortağı ve CEO’su olan Larry Page‘in bir sözü ile başlamak istiiyorum. “Ormanın kralını yenmek için, bir plana ihtiyaç duymalısınız.” İnsanlar sürekli kısa yollardan bir şeyleri elde etmek istiyorlar. Böyle bir şey olabilir mi sizce ? Olamaz. Biz burada iddaa oynamıyoruz ki. Zaten emek vermeden de kazanılmaz hiç bir şey, konu ne olursa olsun.

Google tanıyacak olursak, kârının büyük kısmını AdWords programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir. AdWords, Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir ve Google’ın gelirlerinin yaklaşık %90’nını oluşturur. Google’da reklam veren kullanıcıların reklamları Google’da ilk 3 sıra ve sol taraftaki 8 bölümden bir tanesinde yer alır. Bir de Google’ın görüntülü reklam ağı bulunmaktadır.Görüntülü reklam ağı ise birçok sitede muhtemelen görmüş olduğunuz “Google Reklamları” ibaresiyle yer alan resim,video veya hareketli reklamlardır.

Google kuruluşundan bu yana misyonu “dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir. Gayri resmi sloganı ise “Don’t be evil” (Kötü olma) dır. Google Dünyanın en iyi arama motoru olmakla birlikte müthiş hizmetler geliştiren bir şirket özelliğine sahiptir. Google’u da kısaca tanıdıktan sonra asıl bölümümüze geçelim.

Dünya ekonomisinin belkemiği haline gelen, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün.
Google, 2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi almak yerine 200 keçiyi işe almıştır.

Sizce de bu farklılığı kendinde barındıran bir şirket bu başarıyı gerçekten de hak etmiyor mu ?  Bence ediyor az bile düşünüyorum. Artık gelişen bu teknoloji çağında neler olur bilinmez ama bildiğimiz tek bir şey var dünyanın şimdilik kralı Google.

Sözlerimi değişim tabiri ile bitirmek istiyorum. Ve değişim her zaman vardır. Değişime ayak uyduranlar mutlak yarışa bir adım önde başlar. Bu yarışta sizler de dahil olmak istiyorsanız her dakika her saniye ve her salise değişime açık olmalısınız. Size Google gibi olun demiyorum ama geride kalıpta kaybolmaya mahkum olmayın diyorum. Değişmeyen tek şey değişimdir…

The following two tabs change content below.
1995 yılında Kars'ın Kağızman ilçesinde dünyaya geldi. Aksaray Üniversite'sin de Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü 4.sınıf öğrencisidir.

Latest posts by umtbngl (see all)

Bir Cevap Yazın