Aykırı Düşüncelerde Beynimin Sol Yanı

sol beyin

Cengiz ÇETİK’in 08.08.2007 yılında kaleme almış olduğu bir deneme şiirinden alıntı yapılmıştır.

Bir tutukluluk var, beynimin sol tarafında. Eriyor sanki gün ve gün. Ne tedavi eden var, ne de tedaviye yanıt veren? Kemiriyor sanki içinden bir şeyler, adım adım düşüncelerimi.
Düşüncelerim durdu bir an. Gözlerim doldu. Ne yapsam geçmiyor, beynimdeki ağrı. Hapsolmuş, içinden çıkmıyor dışarıya. Uğultulu, cızırtılı ve parazitli olmuş yaşantımın bir parçası. Boşa atıyorum dolmuyor. Doluya atıyorum almıyor.

Dalmışım. Gidiyorum uzaklara. Okyanusu düşünüyorum. Ucu ve bucağı yok. Nerede kara, nerede sığınak bilen yok. Bu işin sonu yok. Geri dönülmez düşüncelerimin tutsağı olmuş, yarına gidiyorum. Yarın nasıldır bilen yok. Ben hep bugünü yaşıyorum. Yarınları, hep hayallerde arıyorum. Bilen yok.

Bir korkaklık sarmış içimi kemiren düşüncelerimde. Başarısızlıksa kaderim olmuş alın yazımda. Kopukluk içimi kaplamış, çevreden ve toplumdan kaçarak. Yalnızlık, hayatımın içinde yer yer içimi kemiren düşünce olmuş. Tepeden bakma moda olmuş, dışımda. Saltanatlık, tutkalla yapışmış oturduğun koltuğa. Özeleştiriye tahammül yok içimde. Senin var mı sanki arkadaşım? Eriyorsun oğlum, gün ve gün. Bir derman, bir ilaç aramıyorsun. Amacın kendini yok etmekse. Gidiyorsun. Böyle giderse, kalmaz fazla zamanın yarına. Bekleme, gelmez her zaman son anda bir kurtarıcı sana. Bulamazsın, bir kurtarıcı çevrende. Seni, senden başka kimse kurtaramaz. İnanacaksın ve kurtaracaksın kendini tüm hastalıklardan. Başka yolu yok bunun. Hatalarından ders çıkaracaksın. Daha çok çalışıp, inanacaksın; seni yaratanla tüm dertlerden kurtulacağına. Desene arkadaş, sen kaçını uyguluyorsun? Bana bakma. Sen kendini kurtar, içini kemiren sağlıksız düşüncelerden. Ben kaybolmuşum bende. Bakma sen halime…

Beynimin sol yanı, kemiriyor acı düşüncelerle, gün ve gün daha cılız halde. Amaç, yok etmekse bir kalıp düşüncelerde takılı kalarak. Başardın adım adım içimi kemirerek.
Beynimin sol yanı, kanıyorsun artık bugünlerde, adım adım hissettiklerinle. Kanıyorsun artık, yapışkan zihniyetinin acı faturasını görerek. Kurtar kendini, seni yok etmek isteyen zararlı düşüncelerden. Yoksa yarın, beyninin sol yanı felç olacak ve sen yok olacaksın boş boş çevrene bakarak.

Sağlıklı olarak yaşaman için, önce hastalıklı bu düşüncelerden kurtul. Beyninden at, seni hasta yapan bu düşünceleri içinden. Sıyrıl, kurtul sana zarar veren her türlü yaşantıdan. Kendine gel arkadaş. Yoksa yarın çok geç olacak senin için ve benim için…

Sen, vücudumun sağ yanı gibi gereklisin beynimde. Koca, boş beynimin sol yanıyla birlikte; bir bütünsün içimde. Senin bir yanını koparmak, bedenimin bütününü yok etmektir. Bunu bilerek yaşa, sağlıkla dünyanın sorunuyla mücadele ederek. Yoksa, yarın iş işten geçip düşersin yere. Başın sağ olsun der kapatırlar üstünü. Kapatacak beynin kalırsa tabii ki, böyle giderse…

Beyniniz sağlam, başınız dik, onurunuz yüce olsun. Bedeninin bütünlüğünün değerini bilen ve koruyan ve koruyacak olan tüm insanlara selam olsun…

 


Cengiz ÇETİK 08.08.2007


 

The following two tabs change content below.
1995 yılında Kars'ın Kağızman ilçesinde dünyaya geldi. Aksaray Üniversite'sin de Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü 4.sınıf öğrencisidir.

Latest posts by umtbngl (see all)

Bir Cevap Yazın