Fıkra Anlatarak Disipline Gitmek


Merhaba sevgili okurlarım.

Sizlere bugün, lise son sınıftayken fıkra anlatarak nasıl disipline gitmiştim onu anlatmak istiyorum.

Hadi başlayalım yanılmıyorsam günlerden cumaydı. Sizlerin de bildiği gibi her sınıfın bir sınıf öğretmeni olurdu bizimde vardı işte 🙂 Haftanın son günüydü son günün verdiği mutlulukla kafam güzeldi içtiğimizden değil mutluluktan yani.  Olayın başlangıç aşamasına gelelim. Hocamız, “çocuklar ne yapalım” dedi Tabi lise burası her kafadan bir ses. Herkes ortaya bir laf atıyordu onu yapalım, bunu yapalım vs. derken neyse karar sonuçlanmıştı. Bildiğimiz fıkraları anlatacaktık gülüp eğlenecektik. Bir kaç arkadaşım fıkralarını anlatmıştı her şey güzel gidiyordu ta ki ismini şuan hatırlamıyorum daha doğrusu sıradaki fıkrayı kim anlatıyordu bilmiyorum. Neyse Cengiz diyelim ismine.  İsmin pek bir önemi de yok zaten. Cengiz seslendi hocaya “ben anlatabilir miyim” diye. Hoca “tabi buyur”.

Cengiz başladı sıradan pekte komik olmadığını düşündüğüm fıkraya. Fıkra şöyledi…

“Adamın biri yolda yürüyormuş, büyük bir kalabalık görmüş. Kalabalıktan ne olduğu pek belli olmuyormuş adamda daha yakından görmek için açılın açılın orada yatan benim babam demiş adam bakmış yerde yatan bir eşek.” Sınıf gülmeye başladı pekte komik olmayan fıkraya  (Sanki bu fıkra lise de daha mı komikti ne!) Fıkra burada bitiyor.

Neyse asıl mesele burdan sonra başlıyor. Hocamız bu fıkrayı bir türlü anlamıyor. Çocuk belki de on defa aynı fıkrayı anlatıp durdu, hoca anlayana kadar. Neyse çok şükür ki anlamıştı sonradan da olsa gülmüştü.

Sonra olayın başrol oyuncusu olarak mevzuya ben dahil oldum. Hocam sıradaki fıkrayı ben anlatabilir miyim ? dedim tam sizlik. Fakat anlatayım mı anlatmayayım mı kararsızdım. Neyse bir gaz geldim başladım anlatmaya.

Fıkra şöyleydi…

“Adamın biri hayvanat bahçesine gitmiş.bakmış ki bütün hayvanlar kahkahalarla gülüyor eşek yan gelmiş yatıyor. Adam bir anlam verememiş. Merakından ertesi gün tekrar gitmiş, bu seferde bütün hayvanlar yatıyor eşek kahkahalarla gülüyormuş.

Hayvanat bahçesi müdürüne sormuş :

  • Dün bütün hayvanlar gülerken eşek yatıyordu, bugün ise bütün hayvanlar yatarken eşek gülüyor bu ne biçim iştir ne oluyor?

Müdür :

  • Sormayın beyefendi dün zürafa bir espri yaptı eşek ancak bugün anladı.”

Bizim hocada fıkrayı sonradan anlamıştı Eşek gibi. Sonra sınıf kahkahalara boğulmuştu amacıma ulaşmıştım herkes gülmüştü fakat gülmeyen birisi vardı ve o kahkahaların ardından sınıfı kötü bir sessizlik almıştı. Hocam ağlayarak sınıftan çıkıyordu. Sonrası malum olay işte Empati kurunca hocayı daha iyi anlayacağınızı umuyorum. Niyetim hocayı rencide etmek değildi ama pusuda yatıyormuşcasına yapıştırmıştım fıkrayı.

Hocam yazıyı okuyorsanız kusura bakmayın o günün kurbanı sizdiniz.

Peki sorsanız bana Umut  pişman mısın ? diye evet derim. Ama yine olsa yine yapardım.

Size beğendiğim güzel sözlerden birisini söyleyeyim, “Pişman olduğunuz her şeyi istediğiniz için yapmadınız mı ?”  Bana gelecek olursak ve ben o gün  o fıkrayı anlatırken istediğim için yapmıştım. Pişman değilim Hakim Bey. Güzel bir anı olduğunu düşünüyorum bilmiyorum sizler nasıl düşünürsünüz ama düşüncenizi yorum yaparak söyleyebilirsiniz.

Buradan da lisede ki müdürümüz Tufan Ayhan hocama seslenmek istiyorum. Bana sen okumazsın demişti. Hocam bir sıkıntı çıkmazsa ki İnşallah çıkmaz ben hala okuyorum haberiniz olsun ve üniversiteden mezun olunca diplomamı alıp ilk işim size uğramak olacaktır. Artık bir çay ısmarlarsınız. Dört gözle bugünü bekliyorum aklımdan çıkmıyorsunuz hocam. 🙂

The following two tabs change content below.
1995 yılında Kars'ın Kağızman ilçesinde dünyaya geldi. Aksaray Üniversite'sin de Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü 4.sınıf öğrencisidir.

Latest posts by umtbngl (see all)

2 thoughts on “Fıkra Anlatarak Disipline Gitmek

    1. Güldürdüysek ne mutlu bize 🙂
      Müdürsüz olmazdı zaten 🙂
      İlerleyen zamanlarda onu da kaleme alıcam beklemede kalın.

Bir Cevap Yazın