HEYY GENÇ BAK İŞ!

Gençbakişwebsitesibanner

Tüm okuyucularıma merhaba, nasılsınız; iyisinizdir umarım 🙂

Değerli okuyucularım daha önceden katılmış olduğum sizleri bilgilendirmekte biraz geç kaldığım bir projeden bahsedeceğim. Projenin adı “Genç Bak İş” projesi, projenin gerçekleştiği o nadide şehir İzmir’di. Projeden bahsetmeden önce biraz İzmir’e değinmek isterim. İzmir’e ilk gidişimdi ve çok heyecanlıydım. Bu heyecanımı sizlerle Cemal Süreya’nın “Ama İzmir” sanat eseri ile anlatmak istiyorum.

İzmir’de hayat beklenmez, kovalanmaz da. O zaten sizinle beraberdir. Ufkun ötesini muştulayan bir deniz vardır. Mutlulukla dolu, sakin bir sevişmenin tadındadır Körfez. Körfez vapurlarının sakin gidişinde hırslarınız yok olur, kovalamayı bırakırsınız, hatta martılara gevrek atacak kadar iyilikle dolarsınız. Ne varsa bu şehirde, bayatlamış vapur çayı bile nektar olur!izmir-saat-kulesi

Hafta sonları denize doğru bir göç başlar. ‘Ey hayat,biz Çeşme’ye gidiyoruz,sen de arkadan gel.’ der İzmirliler muzipçe ve ne gariptir ki hayat, uslu bir çocuk gibi onların peşinden gider. Ne garip, uçak biletinin üzerinde adımın hemen yanında yazan “izm.” harflerine sevgiyle bakıyorum.
Sabırsızım, sevgilisine kavuşacak aşıklar kadar.
CEMAL SÜREYA
İzmir’i Cemal Süreya ile İzmir’i tasvir ettikten sonra projeyi tanıtalım hemen.

ProjeProje Adı: Genç Bak-İş

Proje Süresi: 9 Ay

Proje Başlangıç Tarihi: 1 Mart 2016

Proje Bitiş Tarihi: 30 Kasım 2016

Proje Destekçileri: Türkiye Ulusal Ajansı, Erasmus Plus Programı,

Proje Türü: Erasmus Plus – Ana Eylem 3 (AE3) Politika Reformuna Destek

Eylem Türü: Gençler ve Politika Yapıcıları Arasında Diyalog

Proje Özeti

Genç işsizliğinin gerek Avrupa gerekse Türkiye için her geçen gün büyüyen bir sorun olduğu son dönemde aynı zamanda iş gücü piyasası mesleki ve teknik eğitim almış nitelikli personel bulamamaktan şikayetçi. Yani iş gücü piyasasında arz ve talep arasında bir dengesizlik ve uyuşmazlık var.

52882

Bu sorunun temeline indiğimizde ülkemizde mesleki eğitimin yaygınlaşması ve daha nitelikli hale gelmesi için gençlere yönelik bir politika oluşturulması gerekliliği doğmuş ve politika önerisinin, muhatabı olan gençlerin fikir ve görüşleri alınarak belirlenmesi en doğru adımdır. Genç Bak-İş Projemiz ile bizler gençlerin mesleki eğitme yönelmesi üzerindeki engelleri tartışıp, bu konuda bir gençlik politikası üretecek ve ilgili karar alıcılara sunacağız. Proje kapsamında 81 ilden sivil toplum temsilcisi gençler 2016′ da İzmir’ de buluşacak. Projemizi de özetledikten sonra gelinen aşamaya kadar neler yaşandı kısaca bir değinelim. 81 il demiştik tüm iller katılım gösteremedi, ne yazık ki.13340062_1102092939857831_6628319785453803945_o

76 ilden gelen 76 sivil toplum temsilcisi gençler ile 3’erli gruplar halinde ilk toplantı İzmir’de gerçekleşti. Sıcak bir aile ortamı gibi tüm katılımcı arkadaşlarla kaynaştık güzel bir takım çalışması örneği gösterdik. Eğlenceli dakikalar geçirdiğimiz eğitimde sunumlar yapıp sorunlara çözümler ürettik.
İzmir de 76 katılımcı ve Pi Gençlik derneği ekibi ile birlikte anket sorularımızı hazırladık herkesin bu çalışma da bir katkısı oldu.

WhatsApp Image 2016-08-04 at 22.54.10

Temsil ettiğimiz illerin nüfusunu baz alarak 20.000 de 1 anket yapmak koşuluyla anketlerimizi gerçekleştirmeye başladık. Tabi bunun yanında anket yaparken bir kaç kriterimiz daha vardı onlara girmek istemiyorum şu an. Anket çalışmalarımız bittikten sonra büyük ihtimalle Ekim ayında İzmir de daha kapsamlı bir toplantı gerçekleşecek. Proje içerisinde yapılan her şey tekrardan kontrol edilecek ve doldurulan anketlerden yani tüm bu verilerden rapor elde edilecek.WhatsApp Image 2016-08-04 at 22.54.54

Genç işsizliği, gençlerin ve tabi ülkelerin geleceği açısından çözülmesi zorunlu olan bir sorundur. Çünkü söz konusu sorun, hem gençlerin tüm hayatını etkileyen bozukluklara, hem de ülkelerin geleceği açısından telafisi mümkün olmayan beşeri sermaye kaybına neden olmaktadır. Bunların yanında, genç işsizliği sosyal sonuçları itibariyle çok boyutlu bir nitelik taşımaktadır. Böylesine önemli bir sorunun, sadece ekonomik büyüme ile çözülemeyeceği açıktır.

İstihdamsız ekonomik büyüme ile karşı karşıyayız. Türkiye’deki genç işsizliği sorununun boyutları, uluslararası ve ulusal veriler ışığında ortaya konulacak ve çözümler üretilecektir.

 

Bu kapsamda üretebilen üretken istihdam oluşturabilecek bir toplum olmak niyetindeyiz bu amaç ve çabalarımızın anlamlı bir sonuca ulaşabilmesini istiyor ve sizlerde bu soruna karşı bizlere yardımcı olmak istiyorsanız 1 dakikanızı ayırıp anketimizi doldurabilirsiniz..
Ankete gitmek için TIKLAYINIZ

The following two tabs change content below.
1995 yılında Kars'ın Kağızman ilçesinde dünyaya geldi. Aksaray Üniversite'sin de Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü 4.sınıf öğrencisidir.

Latest posts by umtbngl (see all)

Bir Cevap Yazın