Instagram Hikayelerinize Bir Bağlantı Nasıl Eklenir?

instagram-link-770x384

Web sitenize daha fazla Instagram trafiği çekmek istiyor musunuz?

İnstagram hikayelerine nasıl bağlantı ekleyeceğinizi merak mı ediyorsunuz?

Bu makalede, Instagram hikâyelerinize bağlantı eklemek ve hikaye bağlantılarını Instagram pazarlamanıza dâhil etme yollarını keşfedeceksiniz.

Instagram Hikâyelerine Bağlantı Eklemeye Nasıl Erişim Sağlanıyor?

İnstagram Hikayelerine bağlantı ekleme, Instagram’daki pek çok pazarlama özelliği gibi, hikâyelerdeki tıklanabilir bağlantılar da doğrulanmış hesaplara yansıtıldı. Bununla birlikte, Mayıs 2017’de Instagram, bu özelliği sessizce platformdaki daha fazla pazarlamacıya genişletmeye başladı. Tıklanabilir hikâyeleri bağlantılar artık da mevcut iş profilleri Instagram üzerinde 10.000’den fazla takipçiye sahip profillere de açtı.

Tıklanabilir öyküler bağlantılarına herhangi bir coğrafi kısıtlama getirilmediği gibi, popülerlik ve kullanımda özellik kazandığından, Instagram’ın bu özelliği daha fazla kullanıcıya aktaracağını umuyoruz.

Instagram öykünüze bir bağlantı eklemeyi, yalnızca birkaç hızlı adımda kolayca yapabilirsiniz.

# 1: Instagram Hikayenizi Oluşturun

Doğrudan Instagram hikayeleri uygulamasında bir resim veya video çekebilir veya son 24 saat içinde çekilen herhangi bir resmi içe aktarmak için Öykü ekranında yukarı doğru hızlıca dolaşabilirsiniz.

# 2: Bağlantı URL’sini Ekle

Bağlantınızı eklemek için hikayenizin üst kısmındaki zincir bağlantı simgesini tıklayın. Aşağıda resimde okla gösterilen bağlantı zincir simgesi.

1
Tıklanabilir bir URL eklemek için Öykü sayfasının üst kısmında zincir bağlantı simgesi görünür.

Ekranınızda, seçtiğiniz bağlantı hedefini girmenizi sağlayan yeni bir pencere açılacak. Bağlantıyı kaydetmek için URL adresinin tamamını yazın ve yeşil

onay veya mavi tik işaretine (Android’de) veya “Tamamlandı” (iOS’ta) üzerine tıklayın.

2
URL sayfası, kitlenizi göndermek istediğiniz herhangi bir web sayfasının bağlantısını girmenizi sağlar.

Instagram Öykü analizi şu anda URL tıklamalarını takip etmiyor; bu nedenle, trafiğinizi ve dönüşümlerinizi ölçmek için, ayrı olarak izleyebileceğiniz bir bağlantı kullanmak isterseniz. Size tavsiyem Kısaltılmış URL kullanmanız. Örnek olarak bit.ly veya Rebrand.ly kullanarak URK kısaltabilirsiniz. Sonrasında dönüşümleri ve trafiği görmek istiyorsanız kısaltılmış URL’yi tarayıcıya kopyalayıp yanına “+” işaretini koyup enter tuşuna basarak dönüşümleri ölçebilirsiniz.

Bir URL’yi hikayenize başarıyla bağladıktan sonra, hikayenizin bir bağlantıya sahip olduğunu belirtmek için zincir bağlantı simgesi yuvarlak dolgu beyaz ile vurgulanır.

3
Hikayedeki zincir bağlantı simgesi, bir URL başarıyla bağlandığında vurgulanır.

# 3: Hikayenizi Düzenlemeye Devam Edin

Hikayenize metin, çıkartmalar ve filtreler içeren başka herhangi bir içerik ekleyin, ardından diğer hikayelerdeki gibi profilinize yükleyin.

İzleyicilere, bağlantıya erişmesini sağlamak için hikâye metninize bir harekete geçirici mesaj yazmanızı, eklemenizi şiddetle tavsiye ederim. Kullanılan yaygın ifadeler arasından örnek verecek olursak “Daha fazlasını görmek için hızlıca kaydır” veya “Web sitemizi ziyaret etmek için Daha Fazla Gör” düğmesine dokunun, gibi ifadelere yer verebilirsiniz.

Takipçileriniz Bağlantılı Hikayenizi Nasıl Görecek

Instagram’daki kullanıcılar, bir bağlantı içeren hikaye yayınlarından birini görüntülediğinde, ekranın alt kısmında Daha Fazla Seçeneği veya diğerlerini gör.

4
Görüntüleyen kullanıcılar, bir bağlantı eklendiğinde bir hikaye sonrası altındaki Daha Fazla Bilgi seçeneğini görecektir.

Daha Fazla Bilgi İsteği açıkça görülebiliyor olsa da, bazı izleyiciler aradıklarında fark edemeyebilir. Instagram’ın daha seyrek kullanıcıları, onu aramayı bile bilmiyor olabilir, bu nedenle yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi bir “swipe up” , “Daha fazlasını görmek için hızlıca kaydır”  gibi ifadeler kullanmak akıllıca olacaktır.

Instagram Hikayelerinizde Linkler Kullanmanın Etkili Yolu

Hikayelere bağlantılar eklemek, şu anda Instagram’daki tek bir yayına belirli bir bağlantı eklemenin tek yoludur, pazarlamacılar aşırı derecede gayret gösterebilir ve çok fazla bağlantıyı çok sık ekleyebilir.

Tüm hikayenizdeki yayın sayısına bağlı olarak, hikaye koleksiyonunun tamamına tıklanabilir bağlantılar içeren bir veya iki yayın eklemeyi isteyebilirsiniz . Örneğin, hikayeniz üç veya dört yayın dizisiyse, yalnızca birinin bağlantıya sahip olması gerekir. Hikayenizin altı ila sekiz yayınları varsa, bağlantıyı bu yayınların ikisine ekleyebilirsiniz.

Unutmayın, her hikaye koleksiyonunun bir bağlantı içermesi gerekmez. Bir pazarlamacı olarak, sağladığınız bağlantının hikayenize, izleyiciye fayda sağlayacak bir şekilde değer ve bağlam eklediğinden emin olmalısınız .

Hikayelerinize bağlantılar eklemek ve izleyicilerinize fayda sağlayan birkaç yaratıcı yol şu şekildedir:

Blog Mesajlarınıza Trafiği Sürükleyin

Pazarlama stratejinize bir blog eklerseniz, yeni blog yazısının mümkün olduğunca çok yerde paylaşılmasının değerini biliyorsunuzdur. Instagram Hikayelerindeki bağlantılar sayesinde, insanlara yeni bir blog yazısı eklediğiniz konusunda uyarabilirsiniz ; doğrudan o blog yazısı için bir link ekleyebilirsiniz.

5
Instagram hikayelerinizde bir harekete geçirici mesaj içeren yeni blog yayınlarını tanıtın.

Yutuberlar – Müzik Sektörü – Fenomenler

Youtube videonuzu veya farklı bağlantı lnkleerin izleyicilerinizle paylaşmak için Instagram Öyküleri’ni kullanabilirsiniz.

Örneğin, youtube kanalınıza attığınız yeni bir videonun bağlantısını verebilirsiniz. Şu an sosyal medyanın yeni trendlerinden biri de instagram fenomenlerinin piyasaya yeni çıkan şarkıları daha fazla kişiye ulaştırmak için anlaşmalı olarak fenomenlerin hikayelerinden şarkının youtube linki bağlantılarda vermesi.

Ürünlerinizi veya Hizmetlerini Tanıtın

Elbette, tanıtmanız için bir ürün veya hizmetiniz varsa, bunu Instagram öykülerinize paylaşmak istersiniz. Çoğu sosyal medya taktikleri gibi, bu da ılımlılıkla kullanıldığında kabul edilebilir. Her öykü, bir ürünü veya hizmeti tanıtmak için kullanılmamalıdır.

Hikayelerde, ürünlerinizi tanıtmak için tıklanabilir bağlantılar kullanmayı seçerseniz, burada listelenen diğer taktiklerden bazıları için de bağlantılar kullanmanız gerekir. Bu, kitlenizin hikayenizde bir bağlantı gördüğü her seferinde onlara sattığınızı düşünmemesini sağlar.

7

Bir ürün veya hizmeti tanıtmak ya da bir tanıtım kampanyası yapacaksanız , hikayelerinizin genelde nasıl göründüğü ile benzer şekilde eğlenceli ve stil tutun.

10

 

Screenshot_20170624-125432

Sonuç

Bu tıklanabilir bağlantı özelliği, Instagram’dan trafik çekmek için daha fazla yol arayan birçok pazarlamacının beklentisiyle karşılandı. Etkin ve yaratıcı bir şekilde kullanıldığında, bu özelliğe erişimi olan pazarlamacılar kesinlikle web sitesi trafiğini artırabilir.

Ne düşünüyorsun? Instagram öykülerinizde tıklanabilir bağlantıları kullanmaktan heyecan duyuyor musunuz? Veya sizde yaptınız mı? Lütfen yorumlarda düşüncelerinizi paylaşın.

Kaynak: socialmediaexaminer.com

The following two tabs change content below.
1995 yılında Kars'ın Kağızman ilçesinde dünyaya geldi. Aksaray Üniversite'sin de Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü 4.sınıf öğrencisidir.

Latest posts by umtbngl (see all)

3 thoughts on “Instagram Hikayelerinize Bir Bağlantı Nasıl Eklenir?

  1. Merhaba, instagram hikayesine bağlanntı eklemek için en a 10.000 takipçi olması gerekiyormuş, bu doğru mu ?

Bir Cevap Yazın