Yeni Nesil E-Ticaret Modeli

1abonelikli eticaret

Merhabalar bu yazım da sizlere hem iş sahibi hem müşteriler için avantajları sebebiyle dünyada özellikle son yıllarda popüler olan Abonelikli E-Ticaret Modeli veya başka bir deyişle Kutu Abonelik ‘Yeni Nesil E-Ticaret Modeli’ hakkında yaptığım araştırmalar doğrultusunda siz değerli okurlarıma bilgi vermeye çalışıcam. O zaman ne duruyoruz, başlayalım.

Abonelik E-Ticaret Nedir?

Abonelik E-Ticaret Modeli, müşterilerinizin ürün veya hizmetlerinize ‘abone’ olduğu yeni nesil bir satış modelidir. Yurtdışında “subscription box” adıyla geçen bu model, müşterilerinizin ürünlerinize ‘abone’ olduğu bir satış hizmetidir.

Ürün/hizmetlerin ‘aylık/haftalık paket’ şeklinde satışa sunulduğu ve abonelerin her ay/hafta seçtikleri ürün/hizmetleri abone olduğu süre zarfı içerisinde aldığı hizmet veya satış modelidir.

Klasik e-ticaretten farkı nedir?

Klasik e-ticaretle karşılaştırdığımızda Abonelik E-Ticaret Modelinin ciddi avantajları var.

Bildiğiniz gibi klasik E-Ticarette müşteri gelir, bir ürün alır ve çıkar. Aynı müşterinin bir daha tam olarak ne zaman geleceğini bilemezsiniz. Bilemediğiniz gibi bu da arz-talep planlamasını yapmanızı zorlaştırır. Hangi gün kaç adet ürün göndereceğinizi bilemediğiniz için bazı günler siparişlere yetişemezsiniz. Stoksuz kalmamak için devamlı stok tutmanız gerekir. Maliyetli bir şekilde kazandığınız müşterinizin size getirisi uzun vadeli olmak yerine tek seferlik olabilir.

Abonelik E-Ticaret Modelinde ise müşterileriniz ürün veya hizmetinize abone olur. Her ay veya her hafta onlara ürün/hizmetinizi sunar, karşılığında ödemenizi alırsınız. Dolayısıyla düzenli bir gelir elde etmiş olursunuz, müşteri ile düzenli olarak iletişimde kalarak uzun süreli ilişki oluşturursunuz. Müşteri kazanım maliyetiniz çok daha verimli bir yatırım olur. Önce ödemeyi alıp, başarılı olan ödemelere göre ürün/hizmetinizi gönderdiğiniz için stok tutmadan veya minimum stok ile operasyonunuzu kolayca ve düşük maliyetlerle yürütebilirsiniz. Bu sebeplerle Abonelik E-Ticaret Modeli çok daha sürdürülebilir, daha düşük başlangıç maliyetleriyle kurulabilen bir iş ve e-ticaret modelidir.

Abonelik E-Ticaret Modelinin Faydaları Nelerdir?

Düzenli gelir elde edersiniz.

Tek seferlik satış yerine düzenli satış yaparsınız.

Müşteri ile uzun soluklu, süreli ilişki içerisine girersiniz.

Müşterileriniz ürün/hizmetinizden memnun kaldığı sürece aboneniz olarak kalacaktır.

Stok tutmadan operasyon

Önce ödemeyi alır, aldığınız ödemelere göre sonrasında ürün/hizmeti hazırlar ve gönderirsiniz.

Peki ülkemizde Abonelik E-Ticaret Hizmeti veren e-ticaret siteleri var mı?

Tabii ki de ülkemizde farklı kategorilerde ürün ve hizmetleri getiren, yani abonelik modeliyle çalışan e-ticaret siteleri mevcut. Yiyecek-içecekten kişisel bakıma, hobilerden giyim-aksesuara, bebek-çocuktan evcil hayvana, sanattan spor-sağlığa pek çok farklı kategoride hayatınızı kolaylaştıracak ve keyiflendirecek ürün ve hizmetleri veren birçok Abonelikli E-Ticaret sitesi bulunmaktadır.

Örnek verecek olursak;

  • Chado Monthly

Dünya’nın farklı bölgelerinden özel, yerel çayları her ay sizinle buluşturuyor.

  • Fitkutu

Fit Kutu arayıp da bulamadığınız, denemek isteyip de ertelediğiniz sağlıklı atıştırmalıkları her ay farklı konseptlerde kapınıza kadar getirmektedir.

  • Galantorro

Galantorro erkeklerin düzenli çorap ve çamaşır alışverişi derdine çözüm getiriyor.

Her ay, seçtiğiniz stilinize uygun 2 adet çorap ve 1 adet boxer’ı kapınıza getiriyor.

  • Hepipet

Bir ay boyunca hayvanınızın veteriner hekim uygunluğundaki tüm ihtiyaçlarını bir kutuya sığdıryor.

  • Kahve.com

En iyi dünya kahvelerini ve en çok çeşidi sunan Kahve.com’dan aylık abonelik servisi ile siz zahmet etmeden kahveniz her ay, taptaze kapınıza getiriyor.

  • Kutu Bahane

Kutu Bahane, günlük hayatta kendine yeterince vakit ayıramayanlara, ihtiyaçları olan ortamı kitap, kahve ve çeşitli sürpriz ürünler ile en keyifli şekilde sunuyor.

Abonelik E-Ticaret Modeli aklınıza yattı ve kendi Abonelikli E-Ticaret işinizi kurmak mı istiyorsunuz?

Siz de kendi abonelik e-ticaret sitenizi kurmak veya mevcut işinizin abonelik kanalını hayata geçirmek istiyorsanız, yapmanız gereken çok basit, Startsub Ekibi ile iletişime geçmek.

info@startsub.com’a e-posta gönderebilir veya Startsub.com ana sayfasındaki formu doldurabilirsiniz. 1 iş günü içerisinde size geri döneceklerdir.

Peki Startsub size ne sunuyor?

Startsub için kısaca şöyle diyebiliriz; Abonelik E-Ticaret işiniz için gereken altyapıyı hızlı bir şekilde kurmanızı sağlayan bir çözüm ortağınız:

  • Kolay ve hızlı website tasarımı
  • Hazır ve güvenli ödeme sistemi
  • Ürün, sipariş, abone, pazarlama yönetim paneli

Aynı zamanda bir Startsub markası olan aydanaya.com sayesinde de her ay kapınıza farklı kategorilerde ürün ve hizmetleri getiren, yani abonelik modeliyle çalışan e-ticaret sitelerini toplu olarak görebileceğiniz bir platformu hizmetinize sunmaktadır.

Umarım Abonelik E-Ticaret Modeli hakkında güzel bilgiler sunabilmişimdir.

Teşekkürler…

Kaynak: startsub.com – digitaltalks.org –aydanaya.com

The following two tabs change content below.
1995 yılında Kars'ın Kağızman ilçesinde dünyaya geldi. Aksaray Üniversite'sin de Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü 4.sınıf öğrencisidir.

Latest posts by umtbngl (see all)

Bir Cevap Yazın